Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı su gösteri merkezleri - ekopark

Bültenlerimiz için lütfen eposta adresinizi yazınız.

turkazoo

TURKUAZOO İSTANBUL SU DÜNYASI


Türkiye'nin İlk ve Tek Modern Akvaryumu

Şimdi kafanızda bir akvaryum hayal edin! Ya da petshop'larda Ama öyle evimizdekiler gördüklerimiz gibi değil! Kocaman bir akvaryum bu ...

Dünyanın en uzun tünellerinden biri Sualtı Turkuazoo'da!

Çocuklar için eğitim programlarıda bulunmakta ....

Köpekbalıklarıyla Dalış       ekopark tekirova

EKOPARK


Türkiye'nin ilk Ekolojik Doğal parkı


Çalışmalarına 06 / 01 / 1994 yılında başlanıp , 01 / 05 / 2005 yılında açılışı gerçekleşen, 40.000 metrekarelik alan üzerine kurulu EKO PARK dünyanın ilk flora-herpetofauna (bitki, sürüngen ve amfibi) doku minyatür çalışmasıdır. Eko park ülkemizde ve dünyada soyları ve türleri yok olma tehlikesi altındaki sürüngenlere ve bitkilere bir anlamda ev sahipliği yapmaktadır. Insanlık bir yandan doğal dokuyu hiçe sayarak yağmalarken bir yandan da onun içinde var olan milyarlarca mikro canlıyı ve yüz binlerce makro canlıyı katletmektedir. Bu yüzden otuzaltı yılını sürüngen araştımalarına veren Selami Tomruk Antalya Tekirova’da on yıl boyunca süren aralıksız çalışmalar sonucu dünyada baska bir eşi bulunmayan bu doğal parkı ülkemize ve dünyaya kazandırmıştır.


Ekopark, doğal dokuyu oluşturan sürüngen ve amfibi dünyasını zenginleştirmeyi başarmıştır. Park 360 bin kök şifalı bitkiyi, bir buçuk milyon kaktüsü, 3500 yılanı, onbinlerce kurbağa ve kertenkeleyi barındırmaktadır.


SÜRÜNGENLERDEN; Ülkemizin sınırları içerisinde bulunan zehirli, zehirsiz tüm yılan türleri, bukalemunlar, kertenkele türleri ile amfibiler bulunmaktadır. Ülkemiz sınırları dışından getirilen piton yılanları, mercan yılanları, boa yılanları, yine boa ailesinden olan anakondalar, zehirli yilanlardan engerekler, kobralar, mambalar, çıngaraklı yılanlar, dev varanlar, timsah türleri ve pek çok kaplumbaga türü bulunmaktadır.


BİTKİLERDEN ; 360 bin kök şifalı bitkinin yanı sıra , dünyanin tropik ve yarı tropik kuşaklarından getirilen binlerce egzotik bitki ve agaç türleri yer almaktadır.Alternatif turizm anlayışına sunulan yüksek standartta bir hizmet olan EKO PARK hem Türkiye’deki hem de dünyada 36. güney ve kuzey paralel içerisindeki tehlike altında bulunan türleri koruma altına almıştır. Parktaki gezinize eslik eden eğitimli rehberlerin verdigi bilgiler, sürüngenleri ve amfibileri hem daha yakından tanımanızı hem de dogal dokunun önemini kavramanızı sağlıyor.


SUALTI BİLİM KAMPI


5 - 20 Temmuz 2008, Kaş - Antalya


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter