Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Kalp krizi sadece aşıyla önlenemezProf. Dr. E. Muar TUZCU


Son iki haftadır kalp krizini önleyecek bir aşının geliştirildiğine ilişkin haberler okuyoruz. Peki gerçekten bu mucize aşı dünyanın bir numaralı ölüm nedenini ortadan kaldıracak mı? Seyri insandan insana değişen kronik bir hastalığın, tılsımlı bir ilaçla kaybolacağını düşünmek en iyimser deyimle saflık...

Asrın buluşu kalp krizini ortadan kaldıracak, Kalp krizini önleyen mucize aşı yeni bir çağ açtı, Kalp krizi aşısı sayesinde insanlar 120 yıl yaşayacak: Bunlar son iki haftada medyada yer alan başlıklardan birkaçı. Kalp hastalarında ve kalp hastalığı riski olanlarda büyük bir heyecan yaratan bu başlıklar gerçekten dünyanın 1 numaralı ölüm nedenine nihayet bir çözüm bulunduğunu mu müjdeliyor? Yoksa saman alevi gibi çabuk sönen sansasyonel bir haber mi?
Karmaşık sorunlar hemen hiçbir zaman bir hamlede ulaşılan çözümlerle sona erdirilemez. Hele damar sertliği gibi birçok faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıkan, seyri insandan insana değişen kronik bir hastalığın, tılsımlı bir ilaçla kaybolacağını düşünmek en iyimser deyimle saflıktır. Bir benzetme yapacak olursak, İsrailliler ile Filistinlileri kardeş yapacak bir formül bulundu veya ekonomik krizin çaresi bulundu haberleri ne kadar gerçekçiyse, damar sertliği aşısının kalp krizini ortadan kaldırıp 120 yaşına kadar yaşamamızı sağlayacağı haberleri de o kadar gerçeği yansıtıyor.

Medya ve bazı uzmanlar bilimsel deneyin sonuçlarını aktarırken ölçüyü kaçırmış olsalar da haberlere kaynaklık eden bilimsel araştırma hafife alınacak cinsten değil. Karolinska Enstitüsü bilim insanları internet ortamında yayınlanan Journal of Experimental Medicine adlı bilim dergisinde yayınladıkları uzun makalede umut verici bir fare deneyini anlatıyor. İşin uzmanları için bile anlaşılması kolay olmayan bu karmaşık araştırmayı özüne ihanet etmeden basitleştirerek anlatmaya çalışacağım.

Halk arasında kötü kolesterol denilen LDL kolesterolün kandaki düzeyi yüksekse damar duvarının içini döşeyen örtünün arkasına sızıp duvarın içine yerleşir. Yakındaki bazı maddeler kolesterol molekülünü etkileyip kimyasını değiştirir. Böylece iyice azgın hale gelen, etrafına zarar vermeye başlayan kötü kolesterole okside olmuş LDL kolesterol denir.

Bunu gören vücut durumu kontrol etmek için sınırlı bir seferberlik ilan eder. Damar duvarına özel olarak eğitilmiş askerlere benzetebileceğimiz T hücreleri denilen hücreleri gönderir. Tıbbi adı enflamasyon olan yangıyı, seferberlik ve askeri harekâtın damarlarda yarattığı olağanüstü duruma benzetebiliriz. Yangı damarın içini örten örtünün daha fazla tahrip olmasına ve damar sertliğinin ilerlemesine yol açar. Birçok uzman yangı önlenebilirse damar sertliğinin kontrol altına alınabileceğini düşünüyor. İşte Karolinska Enstitüsü’nden yapılan araştırma bu noktada önemli.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

Özel olarak üretilmiş bir grup farenin yarısı LDL kolesterole karşı aşılandı, diğer yarısı aşılanmadı. Yapılan aşı LDL kolesterolün T hücreleri tarafından tanınmasını sağlayan yüzünü bloke ettiği için T hücreleri saldırıp buralara yapışamadı. Böylece yangı oluşumu önlendi. Aşı olup da yangının ortadan kalktığı farelerin ana atardamarındaki damar sertliğinin aşı olmayan farelere göre çok daha az olduğu görüldü.

Karolinska Enstitüsü’ndeki araştırmacıların gözlemleri önemli olmasına önemli ama bunu insan hastalıkları tedavisi için değerlendirirken kantarın topuzunu kaçırmamak gerek. Genetik olarak özel olarak hazırlanmış farelerde yapay olarak yaratılmış damar sertliğine koruyucu etkisi olan aşıyı insanlarda kalp krizinin çaresi olarak ilan etmeden önce çok ama pek çok yapılacak iş var.

Medyaya düşen görev
Aşılanan farelerde daha az damar sertliği olması bende de bir umut ve iyimserlik duygusu uyandırdı. Hemen sonra, bilim tarihinin büyük ümitler bağlanıp milyarlarca dolar, sonsuz enerji ve zaman harcandıktan sonra terk edilmek zorunda kalan projelerle dolu olduğunu hatırladım. İyimser beklentimin gerçekçi bir perspektife konup temkinli bir dille ifade edilmesi gerektiğini düşündüm. Bunun tersini yaparsam istemeden de olsa bir dizi olumsuz sonuca yol açabilirim.
Kaynak:Milliyet Gazetesi Tarih:21.06.2010
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 3482 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
MilliyetYorumlar

Ben sayin hocamizin görüslerine tamamen katiliyorum saygilar ( Ayse Gül )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16534 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11689 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9029 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9008 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8309 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8236 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7613 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7430 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6788 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6657 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6513 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6271 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5693 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5599 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5589 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2610 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2878 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2438 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3318 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2690 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1806 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2444 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2326 ) Devamı
Gala Gölü ( 2682 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3372 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2798 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2510 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2607 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2444 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3023 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter