Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


İstanbul’da ekolojik pazarlarLevent Gürsel ALEV


İstanbul’da bir olan ekolojik pazar sayısı son bir-iki yıl içinde yedi oldu. Bu pazarlardan üçünü Ekolojik Üreticiler Derneği açtı. Özellikle tohum yasası ile başlayan yerel tohumu koruma, paylaşma direnişinde dernek, önemli bir özne oldu. Tohum Takas Şenliklerini organize eden öncü bir sivil toplum örgütü haline geldi. Derneğin kurulduğundan bu yana başkanlığını yapan Levent Gürsel Alev‘e ekolojik pazarlardan, yerel tohuma ve kooperatiflere kadar uzanan bir yelpazede sorularımızı yönelttik.

Son bir yıl içinde, İstanbul’da ekolojik pazar sayısı birdenbire arttı. İstanbulluların ekolojik ürünlere ilgisini neye bağlıyorsunuz ?
Bence bu konuda ekoloji, çevre ve doğal yaşama saygıya dayalı sivil toplum örgütlerinin ve gruplarının çabası, kamuoyunda gerek gerçek gıda, gdo’lar ve ekolojik krize ait oluşturulan sorguların, bu çerçevede yıllara dayalı etkinlik ve emeklerin payı çok büyük. Her geçen gün de ekolojik krizi referans alan sivil toplum örgütlerinin ve gruplarının kamuoyundaki etkisi büyüyor.

Bu durum bizlere başlangıçta yüksek gelir gruplarının alım gücüne dayalı vaaz edilen tablonun gerçekçi olmadığını, ekolojik ürünleri ve pazarları daha çok ekolojiye, çevre sorunlarına ve gıda konusuna duyarlı vatandaşların tercih ettiğini gösteriyor.

Ekolojik Üreticiler Derneği, yeni pazarların açılmasında motor kuvvet oldu. Bu yaygınlaşmada derneğin payını anlatır mısınız ?

2006 yılında İstanbul’da açılan ilk organik pazardan bu yana yaklaşık 3,5 yıl süre ile öznel nedenlerle ikinci bir Pazar özellikle açılmamıştır. Bunda maalesef birçok alanda olduğu gibi tekelci zihniyetin egemen olması rol oynamıştır. Ancak yaşamın gerçeği tıpkı doğada olduğu gibi yaşamın her alanında tekeli reddeder. Ekolojik Üreticiler Derneği’nin ekolojik pazar açacağı duyulur duyulmaz ikinci organik pazar açıldı ve akabinde 1 yıl içinde 6 organik pazar açılarak İstanbul’da toplam 7 organik pazara ulaşıldı. Bu durum diğer illeri de etkileyerek ülkemizdeki organik pazar sayısı 13′e çıkmış bulunuyor.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

Buna olumlu bir gelişme diyebilir miyiz ?

Dernek olarak organik pazarların yaygınlaşmasını olumlu buluyoruz. Tüm yeni açılan organik pazarlarda yapılan anketlerde vatandaşların yaklaşık % 80′inin organik ürünlerle ilk kez bu pazarlar sayesinde buluştuğu gerçeği ortaya çıktı. Ayrıca uzun zaman harcayarak ve fosil yakıt tüketerek sınırlı organik pazarlara gitmek için yapılan tüketim ve dolayısıyla ekolojik ayak izi azaldı. Birçok organik pazarda görüldüğü gibi vatandaşların önemli bölümü ellerinde pazar çantaları ile araç kullanmadan alışveriş ediyor.

Kuşkusuz kısa süre sayılabilecek bu süreçte 6 pazarın açılması arzu edilen doluluğu sağlayamadı, bu da üretici ve esnaf açısından maliyetleri yükseltti. Ancak bunun geçici olduğunu ve zaman içinde gerçek değerlerine oturacağını düşünüyoruz. Bunun için sivil toplum örgütlerinin, belediyelerin ve özellikle de medyanın organik gıda konusunda toplumu bilinçlendirici, eğitici çabalarına ihtiyaç var

Kaynak:Yeşil Gazete Tarih:22.11.2011
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 4439 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
Ekoloji EkolojikÜretici EÜD GDO tohum YesilGazeteYorumlar

slm ben organik ceviz üreticisiyim bende organik pazarlaeda cevizleri pazarlamak istiyorum banada bu konuda yardımcı olursanız çok çok memnun olurum yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim saygılarımla tel 0543 339 233 57 11 ( münir )
Merthaba oekolojik dostlar.. sizi bulduğuma çok sevindim.. bende sizler gibi gdo suz gıdalarla beslenen biriyim.. bahçemde yetiştirdiğim sebzeleri dostlarım ve çocuklarımla sevgiyle tüketiyorum.. izmirden hepinize selamlar ve sevgiler <3 ( NESRİN )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16529 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11684 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9019 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9005 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8304 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8230 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7606 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7425 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6783 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6652 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6506 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6267 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5687 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5596 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5585 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2607 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2871 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2434 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3313 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2684 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1803 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2443 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2324 ) Devamı
Gala Gölü ( 2679 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3368 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2793 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2505 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2601 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2439 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3016 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter