Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Nükleer Test..!Mehveş Evin


İnsan evladı, başına bir felaket geldiğinde panikliyor. O ana kadar farkında olmadığı tehlikeleri algılıyor. Bu sorgulama, zamanla 'Amaan boşver, ne olduysa oldu'ya kendini bırakıyor. Hele felaket uzaktaysa, daha da çabuk unutuluyor.

Japonya’daki deprem de böyle olacak. Dayanıksız binalar, ne kadar hazırlıklı olduğumuz gibi konular, birkaç gün tartışılacak. Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki patlamadan yola çıkarak, Türkiye’de yapılması planlanan santraller akla gelecek. Malum, Rusya’ya ihalesiz verilen Akkuyu, Ecemiş fay hattına çok yakın!
Neyse ki Enerji Bakanı Yıldız, Japonya’daki depremin ‘bir nevi test’ olduğunu söyleyerek içimize su serpti... Ne de olsa memleketin çok, daha çok enerjiye ihtiyacı var... Nükleer enerji ise en ‘temiz’ ve ‘güvenli’ alternatif!

Akkuyu lisansı yenilensinTürkiye, 2023’e kadar iki veya üç nükleer santral yapmaya kararlı. Mersin-Akkuyu ve Sinop, belirlenen yerler. Üçüncüsü için, Bulgaristan yakınlarındaki İğneada telaffuz ediliyor... Enerji uzmanları, ‘lisans yeniden gözden geçirilmeli’ diyor. Akkuyu’ya 38 yıl önce lisans veren profesör, bu koroya dahil... Mesele deprem riskinden ibaret değil! Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, ‘Deniz kenarında elektrik üreten nükleer reaktörler yüzünden balıkların ölüm oranı, yüzde 46 daha fazla’ diyor.

Nükleer enerjinin en sıkı savunucularından, Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü eski başkanı Prof Dr. Osman Kemal Kadiroğlu bile Türkiye’deki santraller konusunda kaygılı.

‘EKO IQ’ dergisine verdiği röportajda Kadiroğlu, Akkuyu’da santral kurmak için hiçbir engel olmadığını ancak lisansının yenilenmesi gerektiğini... Sinop’ta ise TAEK’in (Türkiye Atom ve Enerji Kurumu) lisans hazırladığını... Lisans veren kuruluşun, lisans hazırlayamayacağını vurguluyor. Sadece elektrik üretiyor. Greenpeace’e göreyse nükleer enerji ‘pahalı, kirli, verimsiz, gelişmeye müsait olmayan eski, hantal ve tehlikeli bir teknoloji’. İşte nedenleri:


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

1-Bir nükleer santralin kurulmasına karar verildikten sonra tamamlanması ortalama 10 yıl sürüyor. 2- Üretime başladıktan ortalama 23 yıl sonra tükeniyor. Bu defa masraflı olan kapanma ve söküm süreci başlıyor.3- Üretim maliyetleri çok yüksek olmasına rağmen elde edilen enerji, toplam enerji ihtiyacının ancak %6.5’ini karşılayabiliyor. 4-Nükleer enerji sadece elektrik üretebiliyor. Isınma ve ulaşım gibi taleplere cevap veremiyor.5-Son olarak, nükleer enerji ‘temiz ve güvenilir’ diyenlere sorum şu: Hanginiz bir nükleer santralin yakınında yaşamak, tatile gitmek veya çalışmak istersiniz? Sanırım cevap çok açık.

AKKUYU’DAKİ RİSKLER

Greenpeace Yunanistan ve Greenpeace Akdeniz, geçen Mayıs ayında Akkuyu’daki santral yapımına karşı bir deklarasyon yayınladı.

Kaynak:Milliyet Gazetesi Tarih:13.03.2011
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 3553 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
Akkuyu ekoIQ Enerji Greenpeace HacettepeUni Japonya MehveşEvin Milliyet Nukleer OsmanKemalKadiroğlu Rusya Sinop TAEK YunanistanYorumlar

Termik santrallerin yakıtlarının ne kadar fazla çevre kirliliğine yol açtığı görülmüyor. Fakat nükleer santraller hakkında bu kadar ön yargı dile getiriliyor.Araştırma yapılırsa nükleer reaktör yapımında güvenliğin önce geldiği anlaşılır. Ayrıca sadece nükleer santraller için değil diğer santraller için de %100 risk yok denilemez. Ben bir nükleer enerji mühendisi adayıyım. Bunları dile getirmek benim görevim. ( )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16534 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11689 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9029 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9008 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8308 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8236 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7613 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7430 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6788 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6657 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6513 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6271 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5693 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5599 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5589 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2610 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2878 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2438 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3318 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2690 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1806 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2444 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2326 ) Devamı
Gala Gölü ( 2682 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3372 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2798 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2510 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2607 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2444 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3023 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter