Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Dünya Sulak Alanlar günüYrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ


Sulak alanların aşırı ve bilim dışı kullanımla 2000 li yıllara taşınmasının çok zor olduğu gören/ düşünen çok sayıdaki dünya ülkesi 1971 yılında İran’ın RAMSAR kentinde Sulak Alanların Korunması Sözleşmesine imza atarak bu yaşam alanlarını uluslar arası boyutta korumak için söz vermişlerdir

Türkiye bu tarih de sözleşmeye o zaman taraf olmayıp, 22 yıl sonra (30.12. 1993) bende tarafım demiştir. Sulak Alan Sözleşmenin gerekleri 17.05.1994 tarih ve 21937 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, sulak alanlarının korunacağına dair dünyaya verdiği sözü, ülkemizde de yasalların güvencesine almak için Sulak Alanları Koruma Çalışmaları ve Mevzuatı’nı hazırlamıştır.
Hazırlanan sulak alan koruma yasalarının; 4915 Sayılı Kanun; 4. mad. 4 paragrafında …canlıların üremesine ve korunmasına imkan veren doğal yaşam ortamları zehirlenemez, sulak alanlar kirletilemez, kurutulamaz ve bunların doğal yapıları değiştirilemez” hükmü gereği sulak alanların kirletilmesi, kurutulması ve doğal yapılarının değiştirilmesi yasaklanmıştır der de; örneğin,Eğirdir Yalvaç Senirkent, Gelondost yerleşim alanlarının Eğirdir Gölü çevresinde dolgu ve yapılaşmalara her yıl yenileri eklenmekte.Göl kıyı alanındaki yasal olmayan yapıların yıkılmasına için verilen mahkeme kararları yetkilerce İKİNCİ BİR EMRE KADAR durdurulmakta.

2872 Sayılı Çevre Kanunu, Biyolojik çeşitliliği koruma ve kullanma esasları, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili diğer kuruluşların görüşleri alınarak belirlenir der ve (e) bendin de de; Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yolu ile arazi kazanılamaz. Bu hükme aykırı olarak arazi kazanılması halinde söz konusu alan faaliyeti sahibince eski haline getirilir der de;

Doğal göllerimizin tüm çevresiyle ilkel yöntemli tarım alanlarıyla istila edilmiştir. Gölü besleyen her kaynak sanayi, evsel, tarım alanların atık bırakma kanalına dönüşmüştür.

Bu gün gelinen noktada verilen sözlere ve uygulanmayan yasalarla göllerimizi koruyamadık/korumadık. Bu sorulara yanıtlar verirken, gerçekleri görmezlikten gelip göz ardı etmeyelim. Tüm bunlar göllerimizinçok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun farkına varılmasının gerekliliğini, çok acil önlemler alınmasının zorunluluğunu göstermektedir. Çok yakın çevremizdeki AKŞEHİR ve BEYŞEHİR Göllerinin aşırı kullanımla bu hale nasıl geldiğinin gerçeğini özümseyerek, bizim gölümüze bir şey olmaz, bu yıl göl daha iyi avuntusundan vazgeçmemiz gerekir.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

Göl Akşehir Gölü’ne benzeyince çareler aramak boşuna olacaktır. Tüm çabalarımız gelecek nesillerimize bize emanet edilen Eğirdir Gölü gibi doğal değerlerimizi ulaştırmak ve onlara yaşanabilir dünya bırakmak olmalıdır.

Yerkürenin en zengin ve en üretken ekosistemleri olan göllerimiz, denizlerimiz, akarsularımız, yer altı sularımız canlı topluluklarının hayatta kalmaları ve gelişmeleri için çok önemli ve kritik öneme sahiptir.

Gelişen teknolojiye rağmen insanlar; canlıların yaşam kaynaklarını oluşturan sulak alanların önemi bir kenara bırakarak daha çok para kazanmak isteğiyle doğal kaynaklarımızı bilim dışı kullanımla yaşanan çevre felaketlerin (su-besin kıtlığı-kirliliği, seller, kuraklık, toprak kaymaları, buzulların erimesi vb.) tek sorumlusudur. Bu gün dünyanın yarısı suya çok güç koşullarda ulaşmakta ve yer küre çok ciddi kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Dünya Sulak Alanlar Günü bu gün ne amaçla kutlanmaktadır? Kutlanmalımıdır? Anılmalımıdır?

Tarih:03.02.2011
Bu Yazı 7431 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
AkşehirGölü BeyşehirGölü biyoçeşitlilik EğirdirGölü ErolKesici Gelendost GÖLLER Ramsar SulakAlanYorumlar

bunetelaş bu ne acele ömrümüz koşuyor ecele yazıklar olsun böyle yaşantıyayeşile önem vermiyoruz neden ise yeşil doğa düşmanıyız yeşili yetiştirmeden bazı menfaatler için yeşili doğayı yok etmeye çalışıyoruz yeşil sağlık verir sıhhat verir güç verir kuvvet verir bir fidan dikenin kulu kölesi olalım ama ormanlarımızı yakıyorlar kesiyorlar doğanın dengesini bozuyorrlar karşılığı sel felaketleri oluyor yeşili çok severim kampanya başlatalım her tarafa fidan dikelim nekadar gönüllü yeşil dostu olacak varmısınız cvp bekliyorum yeşil sevdamızı dünyaya duyuralım mehmet erkul 05324257260 05545361626 0222 2310212 ( mehmet erkul )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16534 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11689 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9029 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9008 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8309 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8236 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7614 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7431 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6788 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6657 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6513 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6271 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5693 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5599 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5589 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2610 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2878 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2438 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3318 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2690 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1806 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2444 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2326 ) Devamı
Gala Gölü ( 2682 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3372 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2798 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2510 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2607 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2444 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3023 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter