Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYORErol KESİCİ


Bafa Gölü’nde toplu balık ölümleriyle ilgili basında ve televizyonlarda çıkan haberler sonucunda, EKODOSD başkanı Bahattin Sürücü SDÜ Eğirdir SU Ürünleri Fakültesi nden Yr.Doç.Dr.EROL KESİCİ Bafa Gölü kıyısında ve yerleşim yerlerindeki balıkçılarla görüşerek bir araştırma yapmıştır.

Çalışma grubu, göl çevresinde bulunan, Muğla İli Milas İlçesi’ne bağlı Kapıkırı ve Pınarcık Köylerine, gölün güneyinde bulunan turistik işletmelere, Didim’e bağlı Sakızburnu Dalyan’ına ve Aydın İli Söke İlçesi’ne bağlı Serçin Köyü’ne giderek, balıkçılarla ve turizmcilerle görüştü. Görüşmelerin sonucunda yöredeki yaşayanlar balık ölümlerinin nedenlerini ; gölde kitlesel balık ölümünün gerçekleşmediği, öldü denen balıkların fırtına nedeniyle kaldırılamayan ağlarda çatlayan ve balıkçılar tarafından atılan balıklar olduğu belirttiler. Göl kıyısındaki tüm balıkçılar ve turizm işletmecileri tarafından doğrulandı.
Balıkçılar bu yıl kapakların açılmasıyla birlikte göle çok balık girdi. Eylül-Ekim-Kasım aylarında yumurta atan ceran kefaller, yumurta dökmek için gölde gezmeye başladılar. Gölde birden balık hareketi olunca, gereğinden fazla ağ atıldı. Balıklar yumurta dökmek için sancılanınca ağlara takıldılar. Bir seferinde 500-600 kg. balık tutan balıkçılar oldu. Bu kadar çok balık tutulunca, balıkta para etmedi. Gelecek yıllarda ekonomimize katkı yapacak balıklar yabana gitti. Dr. Kesici’ ye göre; yörede yaşayanların bazı çekinceleri söz konusu olabilmektedir, gerçek de ölümlerin nedenleri bu değildir.

Doğal yapıları tahrip edilmiş göllerin bir mevsimlik dönem sürecinde yağış artışıyla iyileşmesi söz konusu olmadığını belirten Kesici.Bu yıl yağan yoğun yağmurlar ve menderes nehrinden gelen sularla birlikte göldeki su seviyesi yükselmeye başlamıştır. Yüzeysel olarak göl suyu temiz gibi görünse de, gölün doğal yapısında bir bozulma olduğu görülmektedir. Göl kış aylarında tüm sorunlarından arındırılmış gibi görünmekte, yaz aylarında ise tekrar sorunlar gündeme gelmektedir. Göldeki su kuşları ve su canlıları için çok önemli olan biyolojik çeşitlilik yok olmak üzeredir.

Balıkçılara göre bu yıl önceki yıllara kıyasla yılan balığındaki önemli düşüş görüldüğü söylenmektedir. Yılan balıkları dipte yaşayan, kirlilikten, su kalitesinden ve göç yolu üzerinde meydana gelen insan kaynaklı engellerden etkilenen bir balık türü olduğundan, bu azalma düşündürücü ve araştırılması gereken bir durumdur.Uşak, Denizli ve Aydın Sanayisinin kimyasal atıkları ve geçmiş olduğu yerleşim alanlarının evsel atıkları Büyük Menderes Nehri vasıtasıyla Bafa Gölü’ne girmektedir. Kirli sular Bafa Gölü’nün ekolojik yapısını olumsuz etkilemekte, bu durum yaz aylarında açıkça görülmektedir.

Bafa Gölü çevresindeki zeytinyağı fabrikalarının kara atık suları, gölü kirletici unsurlardan birisiydi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yapmış oldukları denetimlerle göle kara atık suların girişini engellemek için, her işletmenin dinlendirme havuzları yapmasını sağlamıştır.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

İşletmelerin Atıkları; Ancak gölün çevresindeki bazı işletmeler ve Büyük Menderesten gelen atıklar, gölü kirletmeye devam etmektedir. Kirletici unsurlar için bir an önce çözüm yolu bulunması,Bafa Gölü’nün ihtiyacı olan temiz su tahsisinin yapılması,gölün geleceğini olumlu olarak etkileyecektir.Fakat suyun miktar ve göle bırakma zamanı iyi saptanmalıdır.

Türkiye’de göller konusunda çalışmalar yürüten, Azap Gölü çalışmalarında ,Bafa Gölü’nde ki çalışmalar yürüten EKODOSD derneği üyelerinden SDÜ Eğirdir Su ürünleri Fakültesi bilim adamlarından Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ Bafa Gölü, yazın başka kışın başka ekolojik ve kirlilik özelliğine sahip bir sulak alandır. Kasım- aralık ayı su analizlerinde ve arazi çalışmalarının verilerinde, Bafa Gölü’nde sadece fiziki görünümde farklılık olduğunu, limnolojik verilerle Bafa Gölünde önceki yıllara ait sorunlar devam ettiği görülmektedir. Son günlerde basında yer alan Bafa Gölü hayata döndü açıklamaları, ağır hastaya maşallah bir şeyin yok” demektir. Bafa da biyolojik kirlilik hat safhada olup, bizim Kasım- Aralık ayı örneklerimiz bu boyutları belirlemiştir. Gözle görülebilir bir şekilde bitkiler çoğalmaktadır. Bu tür beyanatlar, Bafa Gölü’ne alınması gereken radikal önlemleri ötelemesine ve sorunlarının katlanmasına neden olacaktır.

İşin en kötüsü nasıl olsa göl kendini temizliyor denilerek( ki bu çok yanlış düşünce)göle bir kısım kişi ve kuruluşlar daha çok atık bırakmaya devam edecektir. Bunlar mutlaka uyarılmalıdır. Bir yılda yağışlarla ve göle su vermekle göl temizlenmiş sayılmaz. Hastaya kan vermekle hasta iyileşmez, hastalık gölün içerisine işlemiştir. Biyolojik kirlilik oluşmuştur.
Bafa Gölü doğal bir göldür. Doğal göller baraj gölü gözüyle bakılmamalıdır. Eğer şimdiden önlem alınmazsa; Bafa da önümüzdeki yaz aylarında yaşanacak olumsuzluklar, daha önceki yılları aratacaktır. Gölün en büyük zenginliğini; biyolojik çeşitliliğinin tür sayısı, kalitesi, suyunun ve canlılarının bünyelerinde bulunan kimyasalların ( ör: ağır metaller) oranı, göle giren suların miktarı ve kalitesi belirleyecektir dedi

Tarih:06.01.2011
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 11684 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
AzapGölü BafaGölü BahattinSürücü EğirdirGölü EKODOSD ErolKesici GÖLLER SuUrunleri SüleymanDemirelUniYorumlar

çabalarınızı,çalışmalarınızı taktirle izliyor ve en içten duygularla başarılar diliyorum.Bütün umudum bu çabaların aklın yolu ile buluşup iyi sonuçlar alabilmesidir.Saygılarımla. ( Gürsel Tonbul )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16529 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11684 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9019 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9005 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8304 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8230 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7606 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7425 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6783 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6652 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6506 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6267 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5687 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5596 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5585 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2607 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2871 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2434 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3313 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2684 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1803 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2443 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2324 ) Devamı
Gala Gölü ( 2679 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3368 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2793 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2505 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2601 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2439 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3016 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter