Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİMelek Sevil İRENGÜ


1970 den beri “Dünyanın Ekolojik Sağlığı”, % 35 kaybedilmiştir!

Sınırlı ölçüde yenilenebilen kaynak su; bir ülkenin güvenlik sorunudur. Suyun bugün hayatsal önemini bir kez daha anladık. Kuraklık, Türkiye’de en zararlı ve en az anlaşılan doğal afetlerden biridir. İklimin doğal bir parçasıdır, suyu bu noktaya getirenler nelerdi?
Olumsuz gelişmekte olan dünya ekolojik yaşamı, hızlı nüfus, artışı, düzensiz kentleşme, sanayileşme, lüks yaşam standartları, doğal afetler doğa değil ben merkezli yaşamlar vs. nedenlerin bir sonucu olarak; Hava, su, toprak, görüntü, gürültü kirliliğinin aşırı düzeyde artması ve buna benzer birçok ekonomik, teknolojik ve sosyolojik gelişmelerin neticesinde ortaya çıkan çevresel sorunlarla iç içe yaşamaktayız… Tabii ki çevresel sorunlar karşısında kayıtsız kalınması mümkün değildir. Ancak son otuz yıla gelinceye kadar bu konun gerektiği gibi ciddiyetle ele ele alınmadığı görülmektedir. Öznemiz geniş....

Çevreci Politika larına uygun proje ve faaliyetlerini belirleme ile çevresel önlemlerin yarattığı fayda ve maliyetleri toplu çevresel muhasebe sistemi içinde oluşturması, son yıllarda daha sık dillendirilen; Çevre Muhasebesi diğer adlarıyla (Yeşil Muhasebe, Ekolojik Muhasebe, Doğa Muhasebesi) adlarına YAŞAMSAL MUHASEBE'yi de eklemek isterim.

Çevre duyarsızlıkları ve dolayısıyla çevresel sorunları arttırarak var olundukça, çok daha fazla önem kazanacak olan, Çevre Muhasebesi; İnsan ile çevre arasındaki etkileşimi, sayısal olarak ortaya koyacak, çevresel sorunların çözümüne, çok yönlü açık bir sistem olarak yaklaşacak, dikkate alınmalarını, yaşamsal önem açısından ön plana çıkarılmasını ve çözümlerine katkı sağlanmasını kolaylaştıracaklardır. Ancak verimli topraklar, toplumsal barışı getirir… TOPRAK YAŞAMDIR

Besinlerimizin % 78’ini oluşturan bitkisel ürünlerin, genetik çeşitliliğin, bin bir derde çare şifalı bitkilerin kaynağı topraktır. Toprak, ormanların, suyun havanın kaynağıdır. Toprak kaybı, su ve hava kaybı gibi çabuk farkedilen bir olay değildir, farkedildiğinde çok geç kalınmış olabilir.1 Yılda 1,4 Milyar Ton Verimli Üst Toprak, Toprağın en büyük düşmanı, hastalığı erozyonla yok olup gidiyor, Onunla 9 Milyon bitki besin maddesi de kaybediliyor.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

Toplumda çevre bilincinin gelişmesi ve çıkar gruplarının taleplerindeki değişmelere paralel olarak İşletmeler; Çevreye olan etkilerini azaltmak ve kontrol altına alabilmek için mali tabloları kullanarak önlemler almak zorunda kalmışlardır. Ancak, çıkar grupları içinde asıl “doğal paydaş” olan çevresel konuların, yaşamsal önemi, henüz gereken öncelikteki yerini almış değildir.

Örnek; bir işletmenin mali tablosunda gözler kar rakamına odaklanırken, bu karın ortaya çıkması için kaç canlının hastalandığı hatta öldüğü; kaç ocağın söndüğü, küresel iklim değişimine ilaç olacak iken kaç ağacın kesildiği, kaç iş yerinin kapandığı, kaç kişinin işini kaybettiği yada para kazanırken sağlığını yitirdiğini, tarım topraklarının korunması zorunluluğunun idrak edilemeyişi, gıda güvenliğinin tehlikeli bir gelecek yoluna sokulduğu ve daha pek çok sorun!!! Pek çok kimsenin aklına bile gelmemektedir…

Bu nedenle geleneksel muhasebenin çok ötesinde, sosyal sorumluluk kavramının gereğini layığı veçhiyle yerine getirmek için; bilimsel bir uygulama alanına ve hızlıca eylemsel yayılımına acil ihtiyaç vardır.
ÇED-Çevresel Etkileşim Değerlendirme raporlanmasında; Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik ve sayısal boyutlarının ele alınışlarında Çevresel Muhasebe son derece önemlidir. Çünkü, Geleneksel yapılarıyla, çevresel varlıklara zarar vermekte olan ekonomik sistemler; Biyolojik hayatı, varlıkları koruma, hak ve adaleti tecelli ettirme henüz tam tatmin edici değiller.
Tarih:24.12.2010
Bu Yazı 16530 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
ÇED Doğa Ekoloji iklim-degisikligi Kuresel-Isinma MelekSevilİrengü su toprakYorumlar

Çok büyük sevgiler size... ( Ahmet Yüce )
gönüllü çalışmaları görmeli gördürmeli örneklenmeli. kimin nasıl nerede destek vereceği bellidir yeter ki paylaşım esirgenmesin ( Ü.KARABUDAK )
Birikimlerinize yeni katkılarınızı ve akademik çalışmalarınıza yeni konuların katılımlarını yakından takip ediyorum.Okunur olmak çok güzel. ( Ö.Öztürk Duman )
Sizin gibi insanlara ne kadar ihtiyacımız olduğu, her geçen gün daha da anlaşılacaktır Melek Hanım.Sesimiz ve gücümüz yettiği yere kadar. ( ARZU BOZGÜL )
Doğal hayatı korumaya yönelik farkındalığınızı ulaşabildiğiniz herkesle, büyük bir içtenlik içinde paylaşmanıza hayranım. Üstlendiğiniz bu misyonun hakkını veriyorsunuz. Tebrik ederim değerli dostum ( Fatma Kobaner )
Emek verip birarada sunduğunuz, birikimlerinizden süzülmüş yazılarınızı, daha geniş kitlelere ulaştırabilme şansım olsaydı keşke... ve keşke daha fazla insan zahmet edip okusaydı... Teşekkür ederim. ( Perihan Torun )
Tebrikler ( Sevim KÖKSAL )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16530 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11684 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9019 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9005 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8305 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8231 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7606 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7425 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6784 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6654 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6508 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6268 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5688 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5597 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5585 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2609 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2872 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2434 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3313 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2685 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1803 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2443 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2324 ) Devamı
Gala Gölü ( 2679 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3369 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2794 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2506 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2601 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2441 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3018 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter