Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Mehveş Evin, Milliyet - Munzur açıklaması zayıf kaldıMehveş EVİN


Pazar ve Salı günkü Munzur Vadisi yazılarım üzerine DSİ’den açıklama geldi. Barajların bölge halkı için ne kadar zaruri olduğunu anlatmaya çalışan bu metin, ne yazık ki hiç inandırıcı, gerçekçi ve bilimsel değil

Devlet Su İşleri (DSİ), Munzur Çayı üzerinde planlanan barajları konu alan yazılarım üzerine bir basın açıklaması yollamış. DSİ’nin açıklamasına kısaltarak yer verip konularla ilgili sorularımı da yazdım.
1. DSİ Genel Müdürlüğü, faaliyet alanının sosyo-ekonomik yapısı, ekolojik dengeleri, arkeolojik durumunu da içeren çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak planlama ve projelendirme çalışmalarını yürütmekte ve bu çalışmalar neticesinde belirlenen, ülke insanına ve ekonomisine azami faydayı sağlayacak projeleri hayata geçirmektedir.

Soru: DSİ’nin ne kadar hassas olduğunu en son Allianoi örneğinde gördük. Acaba 1’inci dereceden arkeolojik bir alan için ‘kuma gömülme’ kararının çıkması bu dediklerinizle ne kadar uyumlu?

2.Tunceli-Munzur Projesi 6 adet baraj ve 11 adet HES’ten oluşmaktadır. Bu projeler tamamlandığında 478 MW kurulu güçle yılda 1575 GWh enerji üretilerek ülke ekonomisine 100 milyon ABD Doları katkı sağlanacaktır.

Soru: Rakamlar doğru. Peki 1571 GWh enerji, ülkemizde hidrolik kaynaklardan elde edelin enerjinin yüzde kaçına tekabül ediyor? Yanıtı vereyim: Yüzde 1. Peki bölgenin doğal çevre ekonomisinden elde edilebilecek yıllık gelir ne kadardır? Onu da söyleyeyim: Sanayi Bakanlığı’na göre 1 milyar dolar! Peki Munzurlu olsam, hangisini tercih ederdim? Bunun yanıtı da size ait.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

3. Akyayık, Kaletepe ve Bozkaya barajları, depolama hacimlerinin çok küçük, göl alanlarının az olmasından dolayı nehir tipi santral özelliğindedir. Bu barajlarda, dere yatağından gelen sular HES’lerden geçirilmesini müteakip olduğu gibi dere yatağına bırakılmaktadır.

Soru: Nehir tipi HES’lerle ilgili TEMA’nın ayrıntılı olarak hazırladığı raporlar incelendi mi? Cansuyu denen yüzde 5-10’luk miktarın bölgedeki tüm ekolojik dengeyi alt üst ettiği bilinmiyor mu?

4.Pülümür, Uzunçayır ve Konaktepe barajları ise DSİ kriterlerine göre orta büyüklükte barajlardır. Söz konusu barajların göl alanları çok küçük olup genel kanının aksine yerleşim yerlerinin etkilenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
Soru: Orta büyüklükte bir barajın, yerleşim yerini etkilememesi söz konusu olabilir mi? Kaldı ki neden ÇED raporu hazırlanmadı?
Kaynak:Milliyet Gazetesi Tarih:15.09.2010
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 3777 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
Baraj DSi HES MehveşEvin Milliyet MunzurVadisi TEMAYorumlar

sevgili arkadaşım mehveş hanım su konusunda demeyeyimde çevresel konularda gösterdiğiniz duyarlılıktan ve bizleri bilgilendirmenizden dolayı size çok teşekkür ederim tabiki sadece bnarajlar deyil ağaçlandırmada yapılırken çevresel faktörleri çok iyi hesaplamak gerekir eyer hesaplamada hata varsa sizin gibi duyarlı insanlarında uyarısı çok gereklidir benim aslında söylemek istediğim sizlerin ilgisini bir başka konuyada dikkat etmenizi sağlamak dünyada tatlı su kaynakları gitikce azalırken tatlı suların tuzlu sulara karışmadan in iyi nasıl kulanılıp doğaya karışması sağlanır birazda bunun üzerinde düşünür ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim birde yapılan şeylerin sadece ülke için parayla ifade edilmesini yanlış bulşuyorum tabiki sonradan herşey yine madiyata dönüyor ama öncelik insan olursa daha iyi olur diye düşünüyorum ne kadar insana istidam sağlayacak ve insanlar oradan ne kadar yarar elde edecek belkide suyu sadece orda tutup tuzlu suya karışmasını önlemek bile dünya için büyük bir yarar olacak bunlarıda düşünürseniz sevinirim sevgiler selamlar ( refik müslüm kürekçi )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16534 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11689 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9029 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9008 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8308 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8236 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7613 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7430 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6788 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6657 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6513 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6271 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5693 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5599 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5589 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2610 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2878 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2438 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3318 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2690 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1806 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2444 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2326 ) Devamı
Gala Gölü ( 2682 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3372 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2798 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2510 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2607 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2444 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3023 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter