Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Doğanın Bir Yılı Nasıl Geçti?


ilgili etiketler
BuğdayDerneği, BurdurGölü, Doğa, DoğaDerneği, GDO, Hasankeyf, HES, LoçVadisi, Maçahel, termiksantral, VictorAnanias, yarasa,

HES'lere ve termik santrallara karşı direniş, Burdur Gölü ve Hasankeyf'i koruma çabaları, Büyük Anadolu Yürüyüşü... 2011'in doğal hayat gündemini öne çıkan olaylarla anımsatıyoruz

OCAK Yarasaların yılı: BM 2011’i ‘Yarasa Yılı’ ilan etti. 1100 farklı türle tüm memeli türleri içinde en büyük çeşitliliğe sahip gruplardan olmaları ve memelilerin yüzde 20’sini oluşturmalarıyla bunu hak etmişlerdi Loç Vadisi kurtuldu: Loç Vadisi’ndeki HES için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.
MART Victor’u kaybettik: Buğday Derneği’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias hayatını kaybetti. Hasankeyf Çarşısı yenilendi: Doğa Derneği ve Hasankeyf Belediyesi, Hasankeyf Çarşısı’nı İyileştirme Seferberliği’ni hayata geçirdi. Tüm bina cepheleri onarıldı.

NİSAN Büyük Anadolu Yürüyüşü: HES’ler, barajlar, madenler, nükleer, GDO’lu gıdalar, termik santrallar, orman arazilerinin yok edilmesi, Anadolu halkını ayağa kaldırdı. Vadilerden, köylerden, kasabalardan, şehirlerden yola çıkan insanlar 40 gün 40 gece yol alarak kervanlar halinde Ankara’ya yürüdü. Kanal Projesi açıklandı: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı ‘Kanal İstanbul’ projesi sonrasında pek çok sivil toplum örgütü “Doğal alanların tahribatına, planlanan bölgede konut ve sanayi alanlarının sayısının artmasına, Anadolu’dan İstanbul’a göçün artmasına neden olacaktır” açıklamasını yaptı.

TEMMUZ Maçahel’deki firma HES’ten çekildi: Türkiye’nin tek biyosfer rezerv Alanı olan Borçka’daki Maçahel Vadisi’ne yapılmak istenen HES projesinden vazgeçildi. Amazon özgür aksın: Amazon Nehri’nin ana kolu Şingu’ya inşa edilmek istenen Belo Monte barajına karşı 22 Ağustos’ta birçok ülkede Brezilya büyükelçiliklerinin önünde eylemler gerçekleştirildi. Ankara’daki Brezilya Büyükelçiliği önünde de basın açıklaması yapıldı.

AĞUSTOS Gerze’de nöbet: Sinop, Gerze’deki Yaykıl Köyü’ne kurulmak istenen termik santrala karşı çıkan halk, sondaj cihazlarının girişini engellemeye çalıştı. Sondajdan vazgeçildi. 10 bin HES daha: Elektrik Mühendisleri Odası, ‘Doğu Karadeniz Bölgesi HES Teknik Gezisi Raporu’nu açıkladı. Çin malı teknolojinin kullanıldığı HES furyasında Türkiye’nin HES çöplüğüne döneceği uyarısı yapılırken, ‘lisanssız elektrik üretimi’ yönetmeliğinin ardından 10 bin HES’in daha planlanacağı belirtildi. ‘HES’te mutlu son: Rize’nin Küçükçayır Köyü’nde yapımı planlanan Ambarlık regülatörü ve hidroelektrik santral projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı iptal edildi.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


EYLÜL Burdur Gölü tehlikede: Barajlarla yerüstünden, kuyularla yeraltından göle ulaşması gereken suyun yanlış kullanımı nedeniyle gölde korkunç son yaklaşıyor. 35 yılda suyunun üçte birini kaybeden göl, tarihinin en düşük seviyesine inerek 12 metre 25 santim düştü.

KASIM Yeni Cittaslow adayı: Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi hızla yayılan Cittaslow (Sakin Şehir) ağına katılmak için başvuruda bulundu. Bayramlaşmaya engel: Erzurum Tortum’un Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinde yapılacak HES’e karşı eylem yapan köylülerden 13’ü, ‘HES’in çalışma alanlarında bulunmama ve eylemlerde bulunanlarla ilişki kurmama’ cezası nedeniyle akrabalarıyla bayramlaşamadı.

ARALIK Tarkan’dan çağrı: Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’nün yok olmaması için yürüttüğü çalışmalara sanatçı Tarkan’dan destek geldi. Megastar, “Burdur gölü yok oluyor! Akşehir Gölü, Tuz Gölü ve birçok gölün daha kurumasına seyirci kalındı. Ancak göl için hâlâ ümit var” dedi. HES’ler durduruluyor: Aralıkta HES projelerine karşı açılan davalardan iptal kararı yağdı. Antalya, Erzincan, Giresun, Trabzon ve Rize’de dokuz HES projesi için durdurma ve iptal kararları verildi. Başbakan’ın köyü olan Rize Güneysu’daki HES projesine de mahkeme ‘Dur’ dedi. Türkiye’ye ‘ödül’: Durban’daki iklim zirvesinde müzakereleri olumsuz etkileyen ülkelere ‘Günün Fosili’ ödülü verildi. Türkiye de ‘ödül’ aldı. GDO’yu sağlığa tercih ettiler: Biyogüvenlik Kurulu önceden kamuoyu görüşüne başvurduğu, 13 adet GDO’lu mısırın ithalat başvurusunu kabul etti.

.
.

ilgili Etiketler
BuğdayDerneği, BurdurGölü, Doğa, DoğaDerneği, GDO, Hasankeyf, HES, LoçVadisi, Maçahel, termiksantral, VictorAnanias, yarasa,
Kaynak:Doğa Derneği Tarih:09.01.2012
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 2431 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11930 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9868 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9228 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9099 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8718 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8566 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8266 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7719 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7207 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7165 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 7029 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6981 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6835 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6827 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6762 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2377 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2529 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2959 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2731 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2724 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2707 ) Devamı
Kuraklık ( 3262 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3271 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2591 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2997 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2917 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2820 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2641 ) Devamı
Leopar ( 3579 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2533 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter