Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Bir Likya Masalı: Hoyran

Yusuf Yavuz

ilgili etiketler
Hoyran, Likya, YesilYasam, YusufYavuz,

Evren yalnızlıktan da küçükmüş/ Düşlermiş asıl sonsuz olan...

İnsanlar arasındaki sosyal mesafenin giderek santimle ölçüldüğü kentlerden kaçanlar hızla artıyor. Canan ve Süleymen Hacımusaoğlu çifti de bu kaçkınlardan. Ancak onların ki bir macera değil, uzun uğraşlar sonucu kurdukları bir masal köyü.
Süleyman Hacımusaoğlu, hayallerini gerçekleştirmek için eşiyle birlikte çıktıkları yolculuğun sonunda, tıpkı Simurg efsanesindeki gibi, aslında hayalini kurduğu dünyanın, doğduğu köye yalnızca üç kilometre uzaklıkta bulunan ama hiç gitmediği Hoyran köyünde olduğunu keşfediyor. Ve ardından kolları sıvayıp işe koyuluyorlar...

Canan ve Süleyman Hacımusaoğlu çifti, uzun yıllar özel sektörde devam ettirdikleri profesyonel iş yaşamlarını bırakıp kendilerine ve ilgi alanı olan konulara daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla basit bir yaşam sürdürme kararı aldılar. Ardından da bu kararlarını hayata geçirebilecekleri bir yaşam alanı bulabilmek için birlikte Çanakkale'den Antalya'ya kadar keşif gezisine çıktılar. Süleyman Hacımusaoğlu, doğduğu köye sadece üç kilometre uzaklıkta olan ancak daha önce hiç görmediği Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Hoyran köyünü görünce eşiyle birlikte hayallerini gerçekleştirebilecekleri yerin burası olduğununa karar veriyorlar.

Hacımusaoğlu çifti Hoyran'ın tarihi ve doğal dokusunun tam ortasında, Akdeniz'e bakan yamaçta büyükçe bir arazi satın aldıktan sonra, bu kez de yörenin mimari yapısını keşfetmek için gezmeye başlıyorlar. Gezinin ardından müsvedde kağıtlar üzerine çizilen projeler, yörenin yapı ustalarıyla birlikte tartışılıyor ve Hoyran Wedre Köy Evleri'nin temelleri de atılmış oluyor.

Süleyman Hacımusaoğlu, taşlık araziyi adeta tırnaklarıyla kazıdıklarını ve evlerin inşası sırasında hiç bir canlıya zarar vermemeye özen gösterdiklerini söylüyor. Düşledikleri yaşamı elleriyle inşa etmeye başlayan Hacımusaoğlu çiftinin bunu başarmaları hiç de kolay olmaz.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Evlerinin yanında yeni köy evleri inşa eden Hacımusaoğlu çifti, Antik Likya yolu üzerinde bulunan Hoyran'da bölgenin en güzel turizm tesislerinden birini kazandırıyorlar.

İki yıldır konuk da ağırlamaya başlayan Hacımusaoğlu çifti, konuklarına stres ve her türlü kirlilikten uzak bir ortam sunarken içinde bulundukları köy halkına da iş imkanı yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Bölgede turizmin öncelikli bir sektör olduğunun altını çizen çift, yöresel Akdeniz mimarisinin bütün özelliklerini koruyarak yaptığımız evlerimiz ve doğal yaşamın tüm oluşumları ile turizmin başka türlüsünün de mümkün olduğunu göstermek istedik diyor.

Halkın büyük kısmının seracılık yapmak amacıyla Demre'ye taşındığı Hoyran köyünde bugün yalnızca 12 hane ve 40 nüfus bulunuyor. Yurt dışından daha çok talep geldiğini söyleyen Canan Hacımusaoğlu, özellikle yürüyüş ve tarih tutkunlarının Hoyran'ı tercih ettiğini belirtiyor. Yerli gezginleri de ağırlayan Hoyran evlerinin zaman zaman ünlü konukları da oluyor. Ancak Hacımusaoğlu çiftinin Hoyran'ın ünlü olması gibi bir dertleri yok. Onlar, obez iştahıyla herşeyi tüketen hastalıklı tüketim çarkının farkındalar ve yaşamlarının bundan sonraki kısmını, ruhlarını dinlendirerek geçirmeyi ve kurdukları bu masal köyünün havasını kendileriyle paylaşmak isteyenlerle birlikte solumak istiyorlar.

.
.

ilgili Etiketler
Hoyran, Likya, YesilYasam, YusufYavuz,
Tarih:26.05.2011
Bu haber 3710 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11929 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9867 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9226 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9098 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8712 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8565 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8265 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7718 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7205 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7164 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 7026 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6980 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6834 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6826 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6761 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2373 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2525 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2956 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2727 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2721 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2704 ) Devamı
Kuraklık ( 3257 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3265 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2587 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2994 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2915 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2817 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2637 ) Devamı
Leopar ( 3576 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2529 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter