Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Daha yeşil bir yıl için 12 öneri


ilgili etiketler
Greenpeace, YesilYasam,

Facebook sayfamızda sizlere önümüzdeki yılı bir öncekinden daha yeşil geçirmek için önerilerinizi sormuştuk. Sizden gelen muhteşem fikirlerle bizim birkaç önerimizi birleştirerek, dünyadaki ayak izimizi azaltmak için neler yapabileceğimizle ilgili bir rehber oluşturduk.

1-Çöpleri ayrıştırın ve yeniden kullanın. Kağıt, teneke ve cam şişe gibi şeyleri geri kazanım kutularına atabilir ya da geri dönüşüm yapan kurumlarla bağlantıya geçerek aldırabilirsiniz. Ayrıca çöp, yeniden kullanılabilir malzemelerle doludur. Elinizden geldiğince yeniden kullanın ve yeniden doldurun. Şişe, zarf ve plastik torbalar gibi ürünlerin hepsi yeniden kullanılabilir.
2-Pilleri çevreye ya da çöpe atmayın. Atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak kirlilik yaratabilir. Atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için atık pilleri biriktirilerek, süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediyelerin belirlediği toplama merkezlerinde bulunan atık pil kutularına atabilirsiniz.

3-Vejeteryan olun ya da daha az et yiyin. Herkes %100 vejeteryan olmak için hazır olmasa da, daha az et yemenin karbon ayak izini azaltmanın en hızlı yollarından biri olduğu bir gerçek. Ayrıca hayvan endüstrisi hayvanların eziyet görmesine neden oluyor ve çoğu zaman ortaya sağlıksız gıdalar çıkıyor. Haftanın en azından iki gününü sadece vejeteryan beslenmeye ayırarak işe başlayabilirsiniz.

4-Mevsimsel ve yerel meyve ve sebzeleri seçin. Kışın çilek ya da domates yemek çok cazip bir fikir gibi gelse de, bu gıdalar gezegenin diğer ucundan geldiği ya da çok fazla enerji tüketen seralarda yetiştiği için sürdürülebilir olmaktan çok uzak. Yaşadığınız yerde hangi mevsimde hangi sebze ve meyvelerin yetiştiğiyle ilgili bir araştırma yapın ve bunları tercih edin. Bu şekilde her mevsim farklı yemekler yemenin de tadını çıkabilirsiniz.

5-Bisikletinizi tozlanmakta olduğu yerden çıkarın. Türkiye'de bisiklet yolları yok denecek kadar az olduğu için uygulaması zor bir karar olsa da, en azından kısa mesafelerde araba yerine bisikleti tercih ederek hem karbon salımınızı azaltabilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz. Bisikletiniz yoksa kısa mesafelerde yürüyüşü tercih etmek de bir diğer çözüm.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


6-Toplu taşımayı tercih edin. Daha fazla insanın toplu taşımayı tercih etmesi hem trafiği azaltır ve gideceğiniz yere daha rahat gitmenizi sağlar. Toplu taşıma tercihi karbon salımınızı da ciddi ölçüde azaltacaktır. Trafiğe çıkan her bir araç daha fazla petrol, daha fazla karbon salımı ve daha fazla trafik anlamına geliyor. Eğer yaşadığınız yerde toplu taşıma bağlantıları zayıfsa 2011'de içinizdeki kampanyacıyı uyandırıp yetkililerden bu konuda talepte bulunabiliriniz.

7-Ağaç dikin ve çevrenize de hediye edin. Kendi apartmanınız ya da evinizin bahçesine ağaç dikebileceğiniz gibi ormanlarda belirlenen alanlara da ağaç dikebilir, bu konuda çalışan organizasyonlarla iletişime geçebilirsiniz.

8-Evinizin enerji verimliliğini artırın. Ampullerinizi enerji tasarruflu olanlarla değiştirmek ciddi enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Kullanmadığınız zaman televizyon ve bilgisayarınızı kapatmak da evinizin enerji tüketimini azaltır. Eviniz kombi ile ısınıyorsa geceleri kapatabilir ya da derecesini azaltabilirsiniz. Eğer ilk başta çok soğuk geliyorsa her gün yarım derece azaltarak işe başlayabilirsiniz.

.
.

ilgili Etiketler
Greenpeace, YesilYasam,
Kaynak:GREENPEACE Tarih:12.01.2011
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 2140 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11929 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9867 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9226 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9098 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8712 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8565 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8265 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7718 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7205 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7164 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 7026 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6980 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6834 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6826 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6761 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2373 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2525 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2956 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2727 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2721 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2704 ) Devamı
Kuraklık ( 3257 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3265 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2587 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2994 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2915 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2817 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2637 ) Devamı
Leopar ( 3576 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2529 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter