Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Gazoz ve keke dikkat!


ilgili etiketler
AB, ABD, aspartam, Früktoz, gazoz, İngiltere, istanbulUni, kek, metabolikSendrom, mısırŞurubu, NBŞ, onkoloji, Radikal, siklamat, sükroz, ŞekerRaporu, YavuzDizdar,

ABD ve AB'de kotaları kısıtlanan mısır şuruplu şekerlerin pankreas kanserine neden olduğu iddia edildi

Vatan gazetesinin haberine göre, AB ve ABD’de kotaları kısıtlanan nişasta bazlı şekerlerin (mısır şurubu) pankreas kanserine neden olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. İstanbul Üniversitesi’nden onkolog Yavuz Dizdar, bu konuda hazırladığı raporu Sağlık Bakanlığı’na gönderdi. Gazozdan bisküviye, çikolatadan keke tatlı her yiyecekte mısır şurubu kullanılıyor.
Bisküvi, baklava, çikolata hatta gazlı içeceklerde kullanımına sık sık rastlanan ‘nişasta bazlı şekerlerin’ (früktoz) kansere yol açtığı raporlandı. Bu iddia İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Uzman Doktor Yavuz Dizdar’ın hazırladığı “Şeker Raporu”nda yer aldı. Dizdar’ın hazırladığı şeker raporu, nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) diyabet ve pankreas kanserine neden olduğuna ilişkin bilimsel verilerin analizini içeriyor. Raporda şekerleme, bisküvi ve çikolatalar ile pek çok gıda ürünlerinde kullanılan nişasta bazlı şekerlerin(NBŞ)(Mısır şurubu) kansere davetiye çıkardığı vurgulanıyor ve bu ürünlerin kullanılmaması konusunda vatandaşlar uyarılıyor. Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen yeni neslin geleceğini tehlikeye attığını kaydeden Dizdar, dünyada, “sağlığa zararlı gerekçesiyle” yasaklanan tatlandırıcıların, her yıl yüzde 50 oranında kota artışıyla Türkiye’ye sokulduğu ifade ediliyor.

Çocukların bayıldığı şeylerde var

Doktor Yavuz Dizdar konuyla ilgili şunları söyledi, “Temel bilim araştırmaları früktozdan zengin nişasta bazlı şekerin insan metabolizmasıyla uyumlu olmadığını ortaya koymuştur. Früktoz, şeker metabolizmasını düzenleyen en önemli hormon olan insülinin salınımını uyarmamakta, hızla bir yağ olan trigliseride dönüştürüldüğünden karın içi organların yağlanmalarına neden olmaktadır. Bu durum diyabet başta olmak üzere, metabolik sendrom olarak adlandırılan hastalık tablosunu artırmaktadır. Bununla birlikte çok miktarda früktoz alımı ülkemizde de aşikar olduğu gibi pankreas kanseri başta olmak üzere pek çok organ kanseri gelişmesini tetiklemektedir. Yapılan temel bilim çalışmaları früktozun kanser hücrelerinin çoğalmasını hızlandırdığını göstermiştir. Başta aspartam (yapay tatlandırıcı) olmak üzere, nişasta bazlı şeker ve çoğunluğunu çocukların tükettiği şekerleme, bisküvi, çikolatalar ile pek çok gıda ürünlerinde kullanılan NBŞ’ler kansere davetiye çıkarıyor. Sakın ‘ben mısır şurubu tüketmiyorum’ demeyin. İçtiğiniz kolada, meyve suyunda, gazozda, yediğiniz çikolatada, tatlıda, kekte, pastada, dondurmada kısacası yüzlerce üründe mısırdan elde edilen şeker kullanılıyor. Başta çocuklarımız tüm halkımız kanser riski altında.”

AB kotayı düşürdü, Türkiye katladı100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede ‘Siklamat’ adı altındaki yapay tatlandırıcıların yasaklandığını belirten Yavuz Dizdar, NBŞ’lerin şeker pancarına alternatif olmayacağını vurguladı. Dünyanın en yüksek kotası yüzde 2 ile ABD’de iken, ülkemizde kota 2001’den bu yana yüzde 15’e çıkarılmıştır. Bu veriler ışığında Ülkemizdeki yüzde 15’lik nişasta bazlı şeker kotası ivedilikle en az yüzde 1 seviyesine indirilmeli, toplumun şeker gereksinimi sükrozdan (pancar şekeri) karşılanmalıdır.

.
.

ilgili Etiketler
AB, ABD, aspartam, Früktoz, gazoz, İngiltere, istanbulUni, kek, metabolikSendrom, mısırŞurubu, NBŞ, onkoloji, Radikal, siklamat, sükroz, ŞekerRaporu, YavuzDizdar,
Kaynak:Radikal Gazete Tarih:12.01.2011
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 3377 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11909 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9842 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9202 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9072 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8681 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8531 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8256 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7701 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7173 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7148 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6999 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6960 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6818 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6810 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6748 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2347 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2489 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2912 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2686 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2682 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2671 ) Devamı
Kuraklık ( 3215 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3218 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2559 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2958 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2879 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2781 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2605 ) Devamı
Leopar ( 3545 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2498 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter