Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Hasankeyf'i kurtarmak mümkün! Nasıl mı?


ilgili etiketler
Baraj, Dicle , DicleUni, DSİ, GAP, GaziUni, Hasankeyf, Ilısu, ODTU, ŞahnazTiğrek,

Ilısu Barajı'nın yerine yapılacak beş baraj, Hasankeyf'deki tarihi eserleri kurtaracak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Fükültesi’nde hazırlanan bir çalışma, Hasankeyf’in sular altında kalmadan baraj yapılabileceğini ortaya koydu. Projeye göre, 50 yıldan fazla süredir tartışılan Ilısu Barajı’nın yerine yapılacak beş baraj, Hasankeyf’deki tarihi eserleri kurtaracak. Üstelik yatırım maliyeti aynı kalırken üretilen elektrik miktarı ise artacak. En önemlisi ise kamulaştırılacak alan yüzde 27 daha az olacak.
Ilısu Barajı’na alternatif projeyi ODTÜ İnşaat Fakültesinde yüksek lisans yapan Emrah Yalçın hazırladı. ‘Ilısu Barajı ve HES: Alternatif çözümlerin Araştırılması’ adındaki çalışmanın danışmanlığını ise ODTÜ İnşaat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Şahnaz Tiğrek yaptı. Projeye göre, Ilısu Barajı’nın gövdesi 59 metre daha düşük yapılarak oluşturulacak göl alanının yüzeyi küçültülecek. Böylece Hasankeyf’in 12 bin yıllık tarihi eserleri de sular altında kalmaktan kurtulacak. Gövdenin düşürülmesiyle kaybedilen enerji ise Dicle’nin daha yukarısına yapılacak dört barajla sağlanacak. Yeni baraj yapmak için gerekli olan para ise, normalde kamulaştırma için harcanan paradan karşılanacak. ‘Beşli baraj sistemi’ adı verilen projeyle daha fazla elektrik üretilecek.

Çalışmanın danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tiğrek, Ilısu Barajı’nın ilk planının 1954’de yapıldığını günümüz şartlarına göre mutlaka revize edilmesi gerektiğini söylüyor. Eski projenin inatlaşarak yapılmasının bir anlamı olmadığını anlatan Tiğrek, çalışmayla ilgili şunları anlatıyor: “Konuyu yıllardır takip ediyorum. ODTܒde uzman öğrenciler yetiştirmek için ‘hidroelektrik programı’ açıldı. Bu programda Ilısu Barajı ile ilgili bu fikir ortaya çıktı. Ben danışmanlığını üstlendim. Emrah Yalçın hazırlamak için talip oldu. İki yılda tamamlandı.”

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı planlanan Ilısu Barajı’na alternatif olarak hazırlanan beş baraj şöyle: Ilısu 1 (Garsan), Ilısu 2 (Bitlis), Ilısu 3 (Botan), Ilusu 4 (Dicle) ve Ilısu 5 (Dicle - Yapılması planlanan barajın gövdesinden 59 metre daha kısa). Bu barajlar sayesinde üretilen elektrik miktarının da fazla olacağını belirten Tiğrek, “Hasankeyf sular altında kalacak yerlerin en ucundaki bölge. Ilısu Barajı’nın bulunduğu yere 180 kilometre. Eğer baraj gövdesi 59 metre aşağıya düşürülürse Hasankeyf’in sular altında kalmaz. Üstelik şu ana kadar yapılan çalışmalar da boşa gitmez. Yeni baraj da aynı aksta ve aynı genişlikte olacak. Diğer barajlar için gerekli olan para kamulaştırmaya ayrılan paradan karşılanacak.”

Çalışmayı, Temmuz 2010’da Gazi Üniversitesi’nde ‘Yenilenebilir Enerji Sempozyumu’nda sunduğunu anlatan Tiğrek, “Birkaç gün önce Dicle Üniversitesi’nde de GAP’ın dünü ve bugünü’ konulu bir panelde projeyi anlattım. GAP idaresinden insanlar vardı. DSİ yetkilileri de projeden haberdar. Ancak şu ana kadar kimse bizden projeyle ilgili bir talepte bulunmadı.”100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Çalışmanın sahibi Emrah Yalçın ise, “Daha az kamulaştırma yapılması ve Hasankeyf’in kurtulması için böyle bir çalışma hazırladık. DSİ’nin projesini de inceledim. Maliyetler konsorsiyumun verdiği fiyatın üzerine tahmini kamulaştırma bedelleri çıkarılarak hazırlanmış. Ilısu’nun faydaları bizim sistemimizde de sağlanıyor. Hazırladığım projeyle sadece Ilısu Barajı’nın elektromekanik donatılarını sağlayacak olan konsorsiyum olan Avusturyalı Andritz Hydro ilgilendi. Çalışmayı gönderdim. Başka ilgilenen olmadı.” Çalışması 330 sayfayı bulan Yalçın, şu anda doktora tezi hazırlıyor. Yalçın’ın yeni çalışması, ‘Dicle Havzası’nda DSİ’nin sunduğu sisteme alternatif nasıl bir sistem geliştirilse daha fazla enerji elde edilir’ konusunu ele alıyor.

Hasankeyf Kalesi’nden 13 Temmuz 2010’da bir kaya düşmesi sonucu bölge halkından bir kişi ölmüştü. Bu olayın ardından Hasankeyf Kalesi ve Dicle’nin kıyısındaki çardaklar hem yaya hem de araç trafiğine kapatıldı. Yıllardır tarihi eserler için yatırım yapılmamasının yanı sıra kalenin ve çardaklarını kapatılması turizm sekteye uğrattı. İşsizlik sorunu yaşanan Hasankeyf’te halk zor durumda kaldı..
.

ilgili Etiketler
Baraj, Dicle , DicleUni, DSİ, GAP, GaziUni, Hasankeyf, Ilısu, ODTU, ŞahnazTiğrek,
Kaynak:RADİKAL Tarih:08.01.2011
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 4019 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11930 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9868 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9228 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9099 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8718 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8566 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8266 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7719 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7207 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7165 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 7029 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6981 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6835 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6827 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6762 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2377 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2529 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2959 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2731 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2724 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2707 ) Devamı
Kuraklık ( 3262 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3271 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2591 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2997 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2917 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2820 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2641 ) Devamı
Leopar ( 3579 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2533 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter